Co jsou varlata
Varlata jsou párový mužský pohlavní orgán uložení v šourku, jsou zodpovědná za tvorbu mužských pohlavních hormonů potřebných k řádnému pohlavnímu vývoji a tvorbu spermií. Tkáň varlete je tedy tvořena buňkami zárodečnými, schopnými tvořit spermie, buňkami tvorbu spermií podporujícími (Sertoliho buňky) a buňkami produkujícími hormony (Leydigovy buňky). V průběhu prenatálního vývoje (vývoje před narozením) jsou varlata založena v dutině břišní a při růstu plodu se postupně, skrze tříslo, přesunují do šourku, jejich krevní i lymfatické cévy i nervy se v průběhu sestupu varlat do šourku prodlužují, ústí však stále do míst původního vzniku varlat (tzv retroperitoneum). Toto je důležité k pochopení některých informací uvedených níže. Těsně na varle zezadu a shora naléhá nadvarle, které slouží k odvádění spermií z varlete do semenného provazce směrem k semenným váčkům u prostaty.
Co jsou nádory varlat
Nádory varlat patří v porovnání s ostatními nádorovými i nenádorovými onemocněními v populaci mezi ta relativně vzácná. U mladých mužů však představuje nejčastější nádorové onemocnění a proto si zaslouží pozornost. V případě včasného záchytu jsou nádory varlat velmi dobře léčitelné a právě včasným odhalením onemocnění si mohou mladí muži nejvíce pomoci. Cílem těchto stránek je osvětlit toto méně známé onemocnění, pomoci při jeho odhalení a odpovědět na časté otázky ohledně jeho výskytu, diagnostiky, léčby a jejích výsledků.
Definice nádoru
V případě, že se některý typ buněk, které tvoří tkáň varlete, vymkne kontrole a začne se neregulovaně množit, dochází ke vzniku nádoru varlete. Charakter nádoru je potom určen typem buněk, ze kterých vzešel a stupněm jejich poruchy.
Demografická data
Navzdory svému relativně nízkému výskytu v porovnání s jinými nádory představují nádory varlat nejčastější nádorové onemocnění mladých mužů (maximum mezi 25–39 lety věku) a jejich výskyt během posledních desetiletí vzrůstá. Nejvyššího výskytu dosahují tumory varlat ve vyspělých zemích. 1. místo zaujímá Norsko, Česká republika zaujímá celosvětově 7. pozici. Incidence (výskyt nových případů) je v české republice 9.13 na 100 000 mužů a v roce 2014 (nejaktuálnější dostupná data) bylo zachyceno 472 případů.
Rizikové faktory
Jediným dosud potvrzeným rizikovým faktorem vzniku nádoru varlat je kryptorchismus. K tomuto dochází, není-li sestup varlete do šourku v průběhu vývoje ukončen a varle zůstává v tříselném kanále či břišní dutině. Další rizikové faktory nejsou jasné, ale je zvažován vliv faktorů působící v období narození či sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu.
Rozdělení nádorů varlat
Existuje mnoho druhů nádorů varlat, dle buněk, ze kterých pochází, je dělíme na nádory germinální (pocházející ze zárodečných buněk) a negerminální (ze Sertoliho a Leydigových buněk). Četností výskytu jednoznačně převažují germinální nádory (cca 95% všech nádorů varlat). Tyto se dále dělí na seminomy a neseminomy. Negerminální nádory (z buněk z okolí buněk zárodečných), se vyskytují zřídka. Relativně vzácně se mohou vyskytnou i nádory původem z imunitního systému, lymfomy. Správné určení charakteru nádoru je klíčové pro nastavení správné léčby.
Průběh onemocnění
Nádor varlete zpravidla vzniká ve varleti, není-li léčen obvykle se šíří lymfatickými (mízními) uzlinami do oblasti prenatálního vzniku varlete (tzv. retroperitoneum) a dále do plic, mozku či dalších orgánů.