Stydím se za svou nemoc

Nedokážu o svém onemocnění mluvit. Přijde mi to ponižující, stydím se.

Mgr. Marek Rubricius: “Pocity studu jsou časté. Vždy jde ale o mylné uchopení problému. Jde o onemocnění, které může postihnout jakoukoliv část těla. To, že se nemoc týká intimních partií, tento úhel pohledu prohlubuje.

Jde hlavně o to nemoc překonat, ostatní je podružné. Přesto, mluvte o vašich zdravotních obtížích jen tehdy, kdy sám chcete, s kým chcete a způsobem, který Vám vyhovuje. Nemoc nenese vizuální stigma a nikdo to na Vás nepozná. V případě potřeby nás dále kontaktujete, určitě nalezneme společné řešení.”

Mám čerstvě diagnostikovanou rakovinu prostaty a nevím, jak fungovat. Jak mám mluvit s dětmi, když nevím, zda to všechno dobře dopadne? Jak se mám motivovat v práci, která mi přestává dávat smysl?

Mgr. Marek Rubricius: “Většina lidí prochází po oznámení diagnózy určitými fázemi vyrovnávání se s mezními, existenciálními momenty. U každého v jiném tempu, ale je obvyklé počáteční výrazné rozhození každodenního rytmu. Často u nich dochází i k přehodnocení životních priorit.

Dejte si čas na přijetí dle Vašich možností a potřeb. Neexistuje recept na vzorové jednání. Je to vždy velmi individuální záležitost. Co se týká dětí, je vždy vhodné, pokud vše dokážete řešit tak, aby pociťovaly co nejméně změn. Můžete dále kontaktovat naši poradnu, kde je možné věnovat se vašemu problému konkrétněji.”

Mám rodinné predispozice rakoviny prostaty, je mi 56 let. Dosud jsem u žádného urologa, představa vyšetření mi není příjemná.

Mgr. Marek Rubricius: “Vyšetření zabere pár minut a provádí se pohmatem. Pokud vznikne podezření, čeká Vás nejprve laboratorní rozbor krve, který ukáže hladinu PSA. Pozitivní anamnéza v rodině samozřejmě zvyšuje riziko onemocnění, proto byste neměl otálet. Není nic lepšího než si potvrdit, že jste v pořádku. Vyšetření sebou navíc přináší ničím nahraditelné informace.”

Můj manžel má diagnostikovanou rakovinu prostaty. Od chvíle, kdy se to dozvěděl, se mnou odmítá na tohle téma mluvit. Co s tím?

Mgr. Marek Rubricius: “Váš manžel není jediným mužem, který se po diagnostikování karcinomu prostaty stáhl do sebe a o svém onemocnění nechce hovořit. Pro ženy je to často nepochopitelné, protože mají jiný přístup k prevenci i léčbě. Muži se naopak často vnímají a posuzují optikou sexuálního výkonu a potence. Strach ze ztráty výkonosti je zcela výrazným hybatelem v oblasti psychického prospívání muže.

K vašemu problému je vhodné přistoupit jako k jiné ehavé záležitosti, která vyžaduje společné řešení. Vašeho manžela znáte nejlépe a určitě sama poznáte, kdy je větší šance, že bude ochotný s Vámi mluvit a řešit nepříjemné záležitosti. Zkuste to podobně. Pokud neuspějete, nevzdávejte to.

Před lety jsem překonal rakovinu varlat. Bojím se mít děti, aby to neměly také.

Mgr. Marek Rubricius: “Rozumím Vaší obavě. Budete pravděpodobně skvělý otec, pokud již nyní máte starost o potomky, kteří se ještě nenarodili. Je samozřejmě logické, že uvažujete tímto směrem, ale Vaše obavy by neměly ovlivnit tak stěžejní věc jako je početí a výchova dětí. Riziko, že Vaše děti mohou mít stejné problémy, se mírně zvyšuje oproti normě (v případě chlapců), ale je poměrně zanedbatelné v porovnání s jinými nástrahami, které život přináší. Zaměřit se jen na patologická dědictví a opomíjet ostatní možnosti by bylo chybou. Rozhodně bych nedoporučoval preventivně nemít děti.”

Mám rakovinu varlete. Nastupuji na operaci a ještě jsem to neřekl přítelkyni. Bojím se, že mě opustí kvůli možné neplodnosti.

Mgr. Marek Rubricius: “Chemoterapie může dočasně snížit plodnost. V případě vysokých dávek i trvale. I proto se před operací doporučuje zamražení spermatu. Ozařování nemá vliv na sex ani plodnost a nebylo prokázáno, že po ukončení radioterapie či chemoterapie trvá vyšší riziko vrozených vad plodu.

O Vašem onemocnění informujte jen toho, koho uznáte za vhodné. Pokud necítíte, že je vhodný čas na takové sdělení, vyčkejte na vhodnější chvíli, kdy si budete jistější. Obecně ale platí, že nejbližším lidem bychom se svěřit měli, protože během léčby bývají naší největší oporou. 

V případě potřeby, kontaktujte naši poradnu, kde Vás pomůžeme podpořit konkrétními argumenty.”

Diagnostikovali mi karcinom varlete. Mám strach!

Mgr. Marek Rubricius: “Operace varlete není drastický ani ojedinělý zákrok. Celá léčba včetně následně terapie netrvá déle než několik týdnů. Pokud k operaci dojde, je přirozené mít respekt či strach. Povzbuzením by mělo být, že jde o jediný způsob, jak se vrátit k plnému zdraví.”

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.