Stydím se za svou nemoc

Nedokážu o svém onemocnění mluvit. Přijde mi to ponižující, stydím se.

Mgr. Marek Rubricius: “Pocity studu jsou časté. Vždy jde ale o mylné uchopení problému. Jde o onemocnění, které může postihnout jakoukoliv část těla. To, že se nemoc týká intimních partií, tento úhel pohledu prohlubuje.

Jde hlavně o to nemoc překonat, ostatní je podružné. Přesto, mluvte o vašich zdravotních obtížích jen tehdy, kdy sám chcete, s kým chcete a způsobem, který Vám vyhovuje. Nemoc nenese vizuální stigma a nikdo to na Vás nepozná. V případě potřeby nás dále kontaktujete, určitě nalezneme společné řešení.”

Mám čerstvě diagnostikovanou rakovinu prostaty a nevím, jak fungovat. Jak mám mluvit s dětmi, když nevím, zda to všechno dobře dopadne? Jak se mám motivovat v práci, která mi přestává dávat smysl?

Mgr. Marek Rubricius: “Většina lidí prochází po oznámení diagnózy určitými fázemi vyrovnávání se s mezními, existenciálními momenty. U každého v jiném tempu, ale je obvyklé počáteční výrazné rozhození každodenního rytmu. Často u nich dochází i k přehodnocení životních priorit.

Dejte si čas na přijetí dle Vašich možností a potřeb. Neexistuje recept na vzorové jednání. Je to vždy velmi individuální záležitost. Co se týká dětí, je vždy vhodné, pokud vše dokážete řešit tak, aby pociťovaly co nejméně změn. Můžete dále kontaktovat naši poradnu, kde je možné věnovat se vašemu problému konkrétněji.”

Mám rodinné predispozice rakoviny prostaty, je mi 56 let. Dosud jsem u žádného urologa, představa vyšetření mi není příjemná.

Mgr. Marek Rubricius: “Vyšetření zabere pár minut a provádí se pohmatem. Pokud vznikne podezření, čeká Vás nejprve laboratorní rozbor krve, který ukáže hladinu PSA. Pozitivní anamnéza v rodině samozřejmě zvyšuje riziko onemocnění, proto byste neměl otálet. Není nic lepšího než si potvrdit, že jste v pořádku. Vyšetření sebou navíc přináší ničím nahraditelné informace.”

Můj manžel má diagnostikovanou rakovinu prostaty. Od chvíle, kdy se to dozvěděl, se mnou odmítá na tohle téma mluvit. Co s tím?

Mgr. Marek Rubricius: “Váš manžel není jediným mužem, který se po diagnostikování karcinomu prostaty stáhl do sebe a o svém onemocnění nechce hovořit. Pro ženy je to často nepochopitelné, protože mají jiný přístup k prevenci i léčbě. Muži se naopak často vnímají a posuzují optikou sexuálního výkonu a potence. Strach ze ztráty výkonosti je zcela výrazným hybatelem v oblasti psychického prospívání muže.

K vašemu problému je vhodné přistoupit jako k jiné ehavé záležitosti, která vyžaduje společné řešení. Vašeho manžela znáte nejlépe a určitě sama poznáte, kdy je větší šance, že bude ochotný s Vámi mluvit a řešit nepříjemné záležitosti. Zkuste to podobně. Pokud neuspějete, nevzdávejte to.

Je šetrnější fotonová nebo protonová léčba?

MUDr. Jiří Stejskal: “Dle dostupných studií a doporučených postupů Evropské urologické asociace nejsou zatím k dispozici data jednoznačně prokazující výhody protonové terapie nad standardní fotonovou léčbou.”

Mám rakovinu prostaty s metastázemi. Existuje šance na zpomalení nemoci?

MUDr. Jiří Stejskal: “V případě pokročilého karcinomu prostaty, který přestal reagovat na hormonální léčbu, je na místě úprava této léčby. Obvykle to zahrnuje nasazení chemoterapie či novějších hormonálních léčiv. Vhodná je také léčba namířená proti růstu kostních metastáz. Léčebných možností je více a ne všechny jsou k dispozici na všech pracovištích. Bude tedy třeba konsultovat ošetřujícího urologa a onkologa, kteří nastaví novou léčbu s ohledem na celkový stav.”

Byla mi diagnostikována rakovina prostaty. Můj ošetřující lékař upřednostňuje ozařování, onkolog doporučuje operaci, v protonovém centru považují operaci za nejhorší řešení, navrhují protonovou léčbu. Jsem zmatený. Co si mám vybrat jako nejlepší řešení?

MUDr. Jiří Stejskal: “Každá z metod, tedy radikální prostatektomie nebo radioterapie, je zatížena specifickými riziky, především inkontinence a poruchy erekce po operaci, zažívací potíže a krvácení z močových cest po ozáření. Dle dostupných studií a doporučených postupů Evropské urologické asociace nejsou zatím k dispozici data jednoznačně prokazující výhody protonové terapie nad standardní fotonovou léčbou.”

Po operaci prostaty mám problémy s erekcí. Nelepší se to ani po užití podpůrných prostředků.

MUDr. Jiří Stejskal: “Porucha erekce je bohužel častá a mnohdy trvalá komplikace radikální prostatektomie. Doporučena je léčba léky podporujícími  erekci (Cialis, Viagra,…). V případě jejich selhání lze zvážit použití preparátů podávaných injekčně do penisu před pohlavním stykem, eventuálně v kombinaci s vakuovou pumpou. Efekt této terapie je ale velmi individuální a nelze jej předem odhadnout.”

Zvyšuje hodnotu PSA i nález ledvinového kamene? Prostata je na ultrazvuku normální.

MUDr. Jiří Stejskal: Prostata postižená karcinomem může na ultrazvuku, při kterém byl zjištěn ledvinový kámen,  vypadat zcela normálně, ultrazvuk tedy není k vyloučení nádoru prostaty využíván. PSA (prostatický specifický antigen, jehož zvýšení může v krvi může signalizovat karcinom prostaty, nezhoubné zvětšení prostaty nebo její infekci) může být v souvislosti s ledvinovým kamenem či močovou infekcí zvýšeno a je tedy třeba ho s odstupem několika týdnů po zaléčení a ústupu obtíží zkontrolovat.”

U aktivního sportovce byla naměřena hladina PSA 10, 4. Je šance, že se nejedná o karcinom prostaty?

MUDr. Jiří Stejskal: “ Zvýšená hodnota PSA upozorňuje na riziko přítomnosti karcinomu prostaty, neznamená však, že je nádor určitě přítomen. Vyšší PSA může mít i jiné příčiny, například pouhé nenádorové zvětšení prostaty či chronický zánět, který se jinak neprojevuje. Pro podezření na přítomnost karcinomu, nikoliv pro jistotu, je prováděna biopsie. I při nálezu karcinomu je dobré vědět, že ne všechny karcinomy prostaty znamenají ohrožení zdraví a života pacientů. V současné době jsou naopak vyhlídky většinou celkem dobré a nádor mnohdy neznamená náročnou léčbu.”

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.