Inkontinence po odstranění prostaty

Jsem po odstranění prostaty, trápí mne ale přetrvávající inkontinence. Cvičím denně Kegelovy cviky, ale posun není v posledních měsících viditelný.  Jak dlouho může tento nepříjemný stav po operaci obvykle trvat ? Co jinak mohu proti inkontinenci dělat?

MUDr. Vanda Adamcová:  Obecně ke stabilizaci stavu inkontinence dochází 1-2 roky po operaci s tím, že maximální zlepšení bývá v prvním půl roce. U malého procenta pacientů je inkontinence trvalá. 

Určitě bych doporučila cvičení pod vedením odborníka – fyzioterapeuta, který se věnuje posilování pánevního dna. Pokud by i přes tuto intervenci inkontinence přetrvávala, doporučila bych dovyšetření na pracovišti, které se věnuje mužské stresové inkontinenci. 

MUDr. Vanda Adamcová: Screening karcinomu prostaty je určen pro muže mezi 50-​70 let (oficiálně 69+364 dnů).

Odběr PSA provádí praktický lékař nebo urolog. Praktický lékař odesílá k urologovi, pokud je hodnota PSA 2x po sobě více jak 3,0.  

Vyšetření přes konečník patří mezi základní vyšetření – provádí ho nejenom urolog, ale měl by ho pravidelně provádět pravidelně i praktický lékař u všech pacientů (muži i ženy) – vyšetřuje se nejenom prostata, ale i konečník.

Byla mně zjištěna rakovina prostaty, údajně v počátku a lékař mi jednoznačně doporučil 3 měsíce počkat, že v mém věku (78) je značný předpoklad, že se nemoc již nešíří. Jsem z toho dost nervózní, zda je to správné.

MUDr. Vanda Adamcová: Závisí na věku, fyzické kondici, PSA, vyšetření přes konečník, histologickém nálezu z biopsie apod. Pokud je nádor málo agresivní, PSA je nízké, tak víme, že sledování je bezpečná metoda. 

Mám něco s prostatou. Něco v krvi našli a prý je to mizivé množství. Může to být rakovina? Prý by to mohla být jen zvětšená prostata a ta určitě je, protože musím často na malou.

MUDr. Vanda Adamcová: Standardně se z krevních testů hodnotí hladina PSA (prostatický specifický antigen). Zvýšené hodnoty mohou být ovlivněny různými faktory. Proto je důležité opakovat odběr krve za 6-8 týdnů. Před tímto opakováním je vhodné po dobu jednoho týdne vynechat jízdu na kole a sexuální aktivitu. Zvýšená hladina PSA může být způsobena zánětem, benigní hyperplazií prostaty (zvětšená prostata) nebo nádorem.

Určitě bych doporučila konzultaci s urologem, který zhodnotí krevní testy a další vyšetření a případně doporučí další postup. Může předepsat léky, které snižují potřebu močení.

Je mi 70 let. Mám opakující se záněty močového měchýře. Může to být předzvěst, příznak rakoviny prostaty?

MUDr. Vanda Adamcová: Opakované záněty močového měchýře u starších můžu většinou znamenají, že je zhoršený odtok moči z močového měchýře. Zhoršení otoku moči může mít vícero příčin, proto je bych určitě doporučila vyšetření na urologii.  

Biopsií mi byla zjištěna rakovina prostaty. Vzhledem k tomu, že byla zachycena včas, tak mi ošetřující lékař řekl, že zatím není bezpodmínečně nutné nějaké radikální řešení. Nemám žádné potíže a mám velmi rád cyklistiku. Mohu s rakovinou jezdit na kole, nebo zda je nějaké riziko, že se tím nádor může zhoršit? 

MUDr. Vanda Adamcová: Jízda na kole ani jiná fyzická aktivita není škodlivá. Pouze před odběrem PSA je vhodné kolo týden vynechat, aby nebyla hodnota zkreslená. 

Nedokážu o svém onemocnění mluvit. Přijde mi to ponižující, stydím se.

Mgr. Marek Rubricius: “Pocity studu jsou časté. Vždy jde ale o mylné uchopení problému. Jde o onemocnění, které může postihnout jakoukoliv část těla. To, že se nemoc týká intimních partií, tento úhel pohledu prohlubuje.

Jde hlavně o to nemoc překonat, ostatní je podružné. Přesto, mluvte o vašich zdravotních obtížích jen tehdy, kdy sám chcete, s kým chcete a způsobem, který Vám vyhovuje. Nemoc nenese vizuální stigma a nikdo to na Vás nepozná. V případě potřeby nás dále kontaktujete, určitě nalezneme společné řešení.”

Mám čerstvě diagnostikovanou rakovinu prostaty a nevím, jak fungovat. Jak mám mluvit s dětmi, když nevím, zda to všechno dobře dopadne? Jak se mám motivovat v práci, která mi přestává dávat smysl?

Mgr. Marek Rubricius: “Většina lidí prochází po oznámení diagnózy určitými fázemi vyrovnávání se s mezními, existenciálními momenty. U každého v jiném tempu, ale je obvyklé počáteční výrazné rozhození každodenního rytmu. Často u nich dochází i k přehodnocení životních priorit.

Dejte si čas na přijetí dle Vašich možností a potřeb. Neexistuje recept na vzorové jednání. Je to vždy velmi individuální záležitost. Co se týká dětí, je vždy vhodné, pokud vše dokážete řešit tak, aby pociťovaly co nejméně změn. Můžete dále kontaktovat naši poradnu, kde je možné věnovat se vašemu problému konkrétněji.”

Mám rodinné predispozice rakoviny prostaty, je mi 56 let. Dosud jsem u žádného urologa, představa vyšetření mi není příjemná.

Mgr. Marek Rubricius: “Vyšetření zabere pár minut a provádí se pohmatem. Pokud vznikne podezření, čeká Vás nejprve laboratorní rozbor krve, který ukáže hladinu PSA. Pozitivní anamnéza v rodině samozřejmě zvyšuje riziko onemocnění, proto byste neměl otálet. Není nic lepšího než si potvrdit, že jste v pořádku. Vyšetření sebou navíc přináší ničím nahraditelné informace.”

Můj manžel má diagnostikovanou rakovinu prostaty. Od chvíle, kdy se to dozvěděl, se mnou odmítá na tohle téma mluvit. Co s tím?

Mgr. Marek Rubricius: “Váš manžel není jediným mužem, který se po diagnostikování karcinomu prostaty stáhl do sebe a o svém onemocnění nechce hovořit. Pro ženy je to často nepochopitelné, protože mají jiný přístup k prevenci i léčbě. Muži se naopak často vnímají a posuzují optikou sexuálního výkonu a potence. Strach ze ztráty výkonosti je zcela výrazným hybatelem v oblasti psychického prospívání muže.

K vašemu problému je vhodné přistoupit jako k jiné ehavé záležitosti, která vyžaduje společné řešení. Vašeho manžela znáte nejlépe a určitě sama poznáte, kdy je větší šance, že bude ochotný s Vámi mluvit a řešit nepříjemné záležitosti. Zkuste to podobně. Pokud neuspějete, nevzdávejte to.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.